Propozycja zmian w regulaminie

Stowarzyszenie Ogrodowe Kmita – Zabierzów Fora Ogród Działkowy Propozycja zmian w regulaminie

 • This topic has 7 odpowiedzi, 5 głosów, and was last updated , temu by Zarząd.
Viewing 7 reply threads
 • Autor
  Wpisy
  • #1284
   Ania

   Proponuję skreślenie, bądź „złagodzenie” treści paragrafów 51,52,53. Na działce, którą użytkuję jest dużo drzew i krzewów, które nie spełniają wymogów wysokości bądź odległości, o których mowa w wymienionych paragrafach. Część z nich została posadzona przeze mnie, jednak znaczna ich większość została posadzona kilkanaście (jak nie kilkadziesiąt 20-30 lat temu) przez poprzedniego właściciela.

   Obawiam się, że takich przypadków jest zdecydowana większość – przynajmniej na terenie działek usytuowanych „za bramą numer 1”.

   Ponadto, jeśli zastosujemy się do zapisów regulaminu to nasze działki w znacznej mierze zostaną ogołocone z krzewów, z którymi jesteśmy zżyci, które kochamy, a one w zamian – przez swe piękno i urok dają nam poczucie spokoju, harmonii i intymności.

   Jednocześnie obawiam się (albo raczej mam nadzieję) że Urząd Gminy nie wyrazi zgody na wycinkę kilkunastoletnich, kilkumetrowych, zdrowych i nikomu i niczemu nie zagrażających krzewów i drzew ozdobnych, kiedy jako uzasadnienie wniosku podam – zapisy regulaminu ROD.

   Z poważaniem,
   Ania

    

    

    

    

  • #1301
   Janina

   Szanowna Pani Aniu, to znów ja postaram się Pani odpowiedzieć.

   Bardzo Panią rozumiem, że tak to Pani czuje i komentuje ale to nie jest mój wymysł ani też obecnego Zarządu (w części składa się z poprzedniego Zarządu, który pełnił swoją funkcję ponad 10 lat) i wówczas takie obowiązywały przepisy – tyle tylko, że nikt ich na naszym Ogrodzie nie przestrzegał a przykład szedł „z góry” więc nie można było wymagać od innych. Jednocześnie cały Zarząd zatwierdził proponowany regulamin.

   Z własnego doświadczenia wiem, że jak zostawałam użytkownikiem działki w tej Społeczności to wręczono mi regulamin i statut i zostałam dodatkowo „uczulona” na fakt czego robić nie wolno – nie nie wolno było sadzić drzew i krzewów nie nadających się do ogródków działkowych i w odległościach innych niż mówił regulamin.

   Tak więc ostateczną treść naszego regulaminu zatwierdzi Walne Zebranie w dniu 11 marca 2016 r.

    

    

  • #1302
   Anna Wolfarth
   Forumowicz

   Tak, rozumiem, niemniej jednak z uwagi na to iż Zarząd prosił o zgłaszanie uwag i propozycji zmian w regulaminie – pozwoliłam sobie zaproponować właśnie takie zmiany i oczekuję, że będą poddane pod głosowanie na zebraniu. Ponadto, skoro działamy jako nowy podmiot w tym stanie rzeczy powoływanie się na regulaminy sprzed lat jest pozbawione uzasadnienia. To ma być NASZ REGULAMIN, a nie skopiowany z dokumentów, które miały moc prawną w okresie, kiedy nasz ogród był częścią PZD. Inne, nadrzędne przepisy nie obligują nas do tego typu zapisów w regulaminie.

   Pozdrawiam,

   Ania

    

  • #1304
   Janina

   Witam

   Pani Aniu te zmiany należało zgłaszać do 30 listopada 2015 r a tylko z grzeczności starałam się Pani odpowiadać.

   Informuję Panią, iż taki regulamin zatwierdził Zarząd a nas tak jak PZD obowiązuje Ustawa o Ogrodach i na tej podstawie pisze się regulamin – jest takie powiedzenie, że nie „wyważa się otwartych drzwi”. Proszę zapoznać się też z Naszym Statutem i tam też jest napisane czemu ma służyć Ogród.

   Jak Pani pisze jest Pani zżyta ze swoimi krzewami ale inni piszą, że im te krzewy i drzewa przeszkadzają więc trzeba wypośrodkować kto i do czego ma być „przywiązany” i nasz regulamin ma zaspakajać potrzeby wszystkich Użytkowników Ogrodu a nie tylko członków Stowarzyszenia.

   Tak więc proszę przyjąć do wiadomości, że to Walne Zebranie będzie decydować o tekście jednolitym więc dziwię się, że Pani pisze, iż oczekuje od nas, że poddamy pod głosowanie Pani propozycje – czyli rozumiem z tego, że nie będzie Pani obecna na Zebraniu.

   Pisząc o tym, że zawsze obowiązywał regulamin odniosłam się do Pani wypowiedzi, ze jest Pani  zżyta i to poprzednik posadził drzewa więc to jest tyle  i  aż tyle w tym temacie.

   Prezes

    

  • #1305
   Anna Wolfarth
   Forumowicz

   Szanowna Pani Prezes,

   Na wstępie bardzo dziękuję za grzeczność.

   Pisze Pani, że zmiany należało zgłaszać do 30 listopada ub.roku. Po co zatem Zarząd prosił w emailach z dnia 4 marca b.r. żeby zgłaszać uwagi i propozycje zmian w regulaminie? To –  czemu ma służyć Ogród nie ma nic wspólnego z zapisami w regulaminie o odległościach i wysokościach drzew.

   Odnosząc się do kolejnego zdania: zarówno Ustawa jak i Statut nie zobowiązuje nas do tej treści zapisów w Regulaminie, o które proszę żeby zmienić. (oczywiście po wcześniejszych dyskusjach z pozostałymi użytkownikami działek). Czy nie można dopisać w regulaminie, że zastosowanie się do zapisów paragrafów, o których skreślenie bądź złagodzenie proszę będzie wymagane tylko na podstawie żądania użytkownika sąsiedniej działki, któremu będzie to przeszkadzać?

   To jest tyle i aż tyle – w tym temacie.

   Pozdrawiam

    

  • #1445
   Petko
   Forumowicz

   Witam

   Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda sprawa z egzekwowaniem regulaminu działkowego względem prawa obowiązującego w Polsce od 1981 roku ustawie o ochronie środowiska gdzie zabezpieczeniem prawnym zostały objęte wszystkie drzewa i zadrzewienia znajdujące się na terenie miast, wsi i osiedli.

   Cytat:

   „Przepis ten w nieco zmienionej formie, już jako ustawa o ochronie przyrody (ustawa z dnia 17.04.2004 r. o ochronie przyrody ze zmianami), funkcjonuje do dziś. Wymusza on na właścicielu drzewa i krzewu (czyli właścicielu gruntu) uzyskanie zgody na wycinkę. O zgodę taką należy wystąpić do terytorialnego organu administracji (urzędu gminy lub miasta), na obszarze którego drzewo lub krzew rośnie.

   Należy wiedzieć, że obowiązek uzyskania zezwolenia dotyczy również drzew i krzewów martwych (suchych). Zezwolenie na wycinkę nie jest wymagane w przypadku usuwania drzew w wieku do 10 lat oraz drzew i krzewów owocowych. To odstępstwo, nie dotyczy jednak obiektów wpisanych do rejestru wojewódzkiego konserwatora zabytków (np. parków, alei, ogrodów, a nawet całych dzielnic miast).

   Zieleń znajdująca się na terenie takich obiektów podlega pełnej ochronie, a co za tym idzie, na wszelkiego typu prace przy drzewach i krzewach wymagane jest uzyskanie wcześniej zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków (WKZ). Dotyczy to również prac związanych z wykonywaniem cięć w koronach drzew.”

   Tak więc czy to użytkownik działki ma wystąpić o pozwolenie, zapłacić za wycinkę itd. itp???

   Nie sądzę żeby regulamin działkowy zachęcił działkowców to działań w tym kierunku. Myślę, że ten przepis jest wprowadzany ponieważ faktycznie gdzie nie gdzie drzewa przeszkadzają sąsiadowi. Najlepszym rozwiązaniem moim zdaniem byłaby rozmowa z sąsiadem, prośba o przycięcie drzew lub krzewów, a nie wprowadzanie zapisów, które myślę że w żaden sposób nie wymuszą na użytkownikach działek wycinki drzew.

   Pozdrawiam

   Piotr

  • #1685
   komart1
   Forumowicz

   lex retro non agit – paremia: prawo nie działa wstecz.

   rejestracja w KRS w dniu 17.10.2014 r, Stowarzyszenia Ogrodowego ROD „Kmita”,nie stanowi, że ogród powstał w tej dacie. To tylko zmiana prawna a nie rzeczywista. Działkowcy wiedzą, że ogród powstał ponad 34 lata temu. Wówczas obowiązywał trochę mniej restrykcyjny regulamin ogrodu, ale Zarząd wymaga i  wydaje uchwały, w których grozi odebraniem działki. Wedle informacji opublikowanych na stronie, z obecnym Zarządem jest skonfliktowanych 23 osoby, a nie liczę tych indywidualnych.  Zarząd nie wykonuje par. 40 regulaminu pkt. 15 (sam składałem skargę, bez odpowiedzi), pkt. 16 regulaminu (przy bramie nr 2 leżą od wielu miesięcy betonowe kręgi, w jakim celu?), pkt. 17 i 18 – niedostępny dla działkowców i czł. Stowarzyszenia na tablicy czy stronie internetowej, a już szczególnie par. 35 regulaminu w utrzymaniu porządku i czystości w całości. Kontenery czy inne pojemniki na odpady stałe działkowe nie są „łaską” Zarządu tylko jego obowiązkiem. na kontener „się poluje”, bo Zarząd ani administrator strony nie są w stanie podać konkretnej daty podstawienia w/w urządzenia śmieciowego.A sądzę, że prawie każdy działkowiec czy opiekun działki chciałby to wiedzieć wcześniej. a jaki to problem? Tylko nieudolność Zarządu i przedmiotowe, a nie podmiotowe traktowanie nas wszystkich. Myślę, że niektórzy członkowie Zarządu są zmęczeni, nie mają czasu ani ochoty dalszym zarządzaniem ogrodem,winni zrezygnować honorowo z zajmowanych stanowisk. Jestem pewien, że na ich miejsce znajdą się osoby godne zaufania.

   „Zróbmy front, Zarząd stąd”

    

  • #1714
   Zarząd
   Moderator

   Odpowiedź można przeczytać w innym wątku dyskusji:

   LINK

Viewing 7 reply threads
 • Musisz się zalogować aby odpowiedzieć na ten temat.